Kaip išsirinkti kompresines kojines

Kompresinės kojinės

Dienos pabaigoje jaučiate kojų sunkumą, nuovargį? O gal kojos patinsta ar tirpsta, lyg po jas bėgiotų skruzdėlės? Matomas rausvas kraujagyslių tinklelis ar pirmosios melsvos venų vagelės? Tai pirmieji varikozės arba tiesiog išsiplėtusių venų požymiai. Kaip vieną iš profilaktikos ir gydymo priemonių gydytojas turbūt rekomenduos kompresinę terapiją.

Kompresinė terapija gali būti taikoma naudojant elastinius bintus ir kompresines kojines. Elastinių bintų yra įvairių, jie gana pigūs, juos taikant galima pasiekti gerų rezultatų. Tačiau šiuolaikiniam žmogui tai nei patogu, nei patikima: elastinius bintus tinkamai užbintuoti geba tik tai nuolat darantys specialistai, o kompresinę kojinę nesunku užsimauti pačiam. Šiuolaikinės kompresinės kojinės, nors ir gydomosios, tačiau dailios, galimi spalvų variantai ir pan. Niekas net nepastebės, kad Jūsų kojinės ne visai įprastos!

Kaip išsirinkti kompresines kojines

Kojinės pagaminamos taikant laipsninio suspaudimo mezgimą, kad reikiama jėga apspaustų visą koją. Mokslininkų įrodyta, kad kompresinės kojinės efektyviai sumažina kojų tinimo, nuovargio simptomus. Taip pat įrodyta, kad nuolatinis kompresinių kojinių dėvėjimas kiek sulėtina lėtinio veninio nepakankamumo progresavimą. Ir, be jokios abejonės, pagerina savijautą: dienos metu kojas mažiau skauda, jos „lengvesnės“, vakare nėra patinimo arba šie simptomai, jei neišnyksta, tai ženkliai sumažėja.

Neabejotinai įrodyta kompresinių kojinių nauda keliaujant, pvz. skrendant lėktuvu, ilgai sėdint automobilyje. Dėvint kompresines kojines gerokai sumažėja giliųjų venų trombozės, kuri vėliau gali komplikuotis, tikimybė.

Kompresinės kojinės skirstomos pagal jų suspaudimo laipsnį, ilgį ir dydį.

Kompresines kojinesKompresija (suspaudimo laipsnis) matuojama mmHG ir nurodoma prie kiekvieno gaminio. Visada yra du skaičiai (pvz. 15/18 mmHg) – didesnis rodo kompresiją gaminio apačioje, o mažesnis – gaminio viršuje. Tokia paskirstyta, tolygiai silpnėjanti kompresija užtikrina sklandžią kojų venų kraujotaką, padeda pumpuoti kraują iš apačios į viršų.

Priklausomai nuo kompresijos stiprumo gaminiai skirstomi į klases. Jei kompresinę terapiją Jums paskyrė gydytojas, jis parekomenduos ir kurios klasės kojinės reikalingos – profilaktinės ar gydomosios: 1-2 ar netgi 3 klasės.

Jei renkatės ir sprendžiate patys, šioje lentelėje yra pažintinė informacija. Tačiau derėtų žinoti, kad jei renkatės pirmąsias kojines, rinkitės mažesnio suspaudimo laipsnio, tačiau tai padaryti reikia kuo anksčiau. Profilaktines kojines pradėjus dėvėti laiku, galima ilgam išvengti venų ligų.

Taip pat yra kojinės pritaikytos ligoniams, kuriems buvo atliktos operacijos, ir gimdyvėms (nepakenks nė vienai), specialios kojinės, pritaikytos dėvėti atsivėrusius trofinėms opoms, dar didesnės kompresijos kojinės, kurias skirti gali tik gydytojai.

Ilgis. Pagal ilgį kojinės skirstomos: iki kelių, iki šlaunų vidurio ar viršaus, iki šlaunų viršaus su juosmeniniu diržu (šios dažniausiai dėvimos po vieną), pėdkelnės. Jei ilgio nenurodė gydytojas, derėtų žinoti, kad esant problemoms aukščiau kelių, jokiu būdu netinka kojinės siekiančios tik kelius. Jei dvejojate – rinkitės ilgas kojines ar pėdkelnes.

Dydis. Kojinės, kaip ir batai ar drabužiai, būna skirtingo dydžio, todėl vieno ligonio kojinės netinka kitam. Prieš perkant kojines reikia išmatuoti kojos apimtį skirtinguose aukščiuose. Matuojama be jokių užlaidų. Kompresinės kojinės atliks savo funkciją tik tuomet, kai bus reikiamo dydžio. Dydžių lentelės nurodytos prie kiekvienos prekės. Nėščiosioms renkantis profilaktines pėdkelnes rekomenduojama vadovautis svoriu iki nėštumo. Sergantiems cukriniu diabetu rekomenduojama rinktis modelį su atvirais pirštais.

Renkantis kojinių dydį, kojų apimtis reikėtų matuoti ryte, kol kojos nėra pavargusios, patinusios. Kojines rekomenduojama dėvėti visą dieną.

Nestandartinis dydis. Jei pagal išmatavimus negalima parinkti tinkamo dydžio, kojinės gaminamos pagal specialų užsakymą. Be abejo, tai kainuoja brangiau, tačiau tai yra būtina. Jei kojinės bus per mažos, ne tik greičiau plyš, bet, svarbiausia, visai sutrikdys kraujotaką ir greičiau pakenks, nei padės. Jei kojinė bus per laisva, ji visai neatliks savo funkcijų. Dažnai pasitaiko, kad vienai kojai tinka standartinis dydis, kitai ne, o žmogus renkasi „viduriuką“, kad abiems kojoms tiktų. Tai gali būti netinkamas sprendimas, todėl visada pasikonsultuokite su pardavėju konsultantu: jis arba pritaikys esamus dydžius arba patars užsisakyti specialaus Jums pritaikyto dydžio kojines.

Atvirais ar uždarais pirštų galais? Jei Jūsų pėdos pirštai skausmingi ar turite dideles pėdas, ko gero Jums labiau tiks kojinės atvirais pirštų galais. Tokias ir užsimauti lengviau. Tačiau nepamirškite, kad tuomet privaloma mautis antras kojines, prieš aunantis batus, keistai atrodys avint atviras basutes ir pan. Be to, kartais žmonės, besiskundžiantys tinstančiomis pėdomis, patiria diskomfortą, kai kojinės kraštas įsirėžia į pėdą. Dažniausiai pirštų galų tipas neturi poveikio kompresijos gydomajam efektui.

Dėveti vieną ar porą? Jei šiuo metu problemos tik vienos kojos venose, didžiulė tikimybė, kad tai atsitiks ir antrajai. Geriau dėvėti porą kojinių, nebent gydytojas nurodys kitaip.

O kaip vasarą? Jei Jums reikia dėvėti kompresines kojines, dvejones dėl vasaros nepatogumų meskite iš galvos. Vasarą net ir visiškai sveikų žmonių kojos turi atlaikyti didesnius išbandymus, mat smarkiai pakyla oro temperatūra, daugiau judama, kojos pavargsta ir gali patinti. O jei Jūs jau turite venų problemų, vasarą šios bėdos tik padidėja. Todėl apsišarvuokite tikėjimu, kad kojinės Jums reikalingos ir nesukels nepatogumų, o tik padės, įsigykite šviesesnes ir būtinai dėvėkite!

Kada negalima dėvėti kompresinių kojinių? Griežtai draudžiama dėvėti kompresines kojines, kai yra išreikšta periferinių arterijų aterosklerozė. Įtarimą turėtų sukelti negalėjimas sparčiu žingsniu nueiti didesnio atstumo dėl kojų skausmo, patirti infarktai, insultai, skausmas užsimovus kompresines kojines. Tokiu atveju reikėtų pasikonsultuoti su kraujagyslių chirurgu prieš įsigyjant kojines.

Taip pat nepatartina dėvėti kojinių, kai yra alergija, odos sudirgimas dėvint kojines, tačiau tai reti atvejai. Be abejo, kojinių negalima mauti ant atvirų žaizdų.

Kompresines kojines rekomenduojame dėvėti venų ligų profilaktikai:

kai yra paveldimumo rizika,
kai darbo metu tenka daug stovėti ar sėdėti,
kai vakare kojos būna sunkios „tarsi švino pripiltos“,
ilgų skrydžių ar kelionių automobiliu metu,
kai dėl nėštumo, antsvorio, intensyvaus sporto ar kitų priežasčių tenka papildomas krūvis kojų venoms,
kai norite kuo ilgiau išvengti venų kraujotakos sutrikimų.

Kaip teisingai užsimauti kompresines kojines

Įsigykite gumines pirštines ūkinių prekių skyriuje. Rinkitės neslidžiu paviršiumi, geriau grublėtas, su burbuliukais. Su pirštinių pagalba kojines užsimausite lengviau, neužkabinsite nagu ar žiedu.

Pirma užmaukite pėdą ir įstatykite kulną į vietą, tada pamažu maukite iki viršaus ir rankomis iš viršaus išskirstykite tolygiai ant kojos, kad nesusimestų raukšlelių ar per daug neįsitemptų.

Jei kojinės atvirais pirštų galais, užsimauti palengvins pridedama slidi pagalbinė kojinaitė, kurią ištrauksite per atvirą kojinės priekį.