Kokį čiužinį rinktis

Kokį čiužinį rinktis

Suderintas gero miego komplektas: čiužinys, lovos grotelės ir pagalvė – tai kokybiško poilsio garantas. Šį kartą patarimai kokį čiužinį rinktis. Nuo ko pradėti?

Kaip išsirinkti čiužinį ir lovą

Prieš galvojant, kokį čiužinį rinktis,į aktualiausias klausimas – kokia jūsų lova? Koks lovos pagrindas? Ideali lova čiužiniui – gana atvira, su grotelėmis, be patalynės dėžės, ant neaukštų kojelių. Tokia, po kuria patogu išvalyti ir neleisti kauptis dulkėms, be to, čiužinys taip gerai vėdinasi ir kvėpuoja.

Lovoms su patalynės dėže nesirinkite lateksinių čiužinių – jie itin jautrūs besikaupiančiai drėgmei ir per mažai ventiliacijai. Šiuo atveju rekomenduojami puikios ventiliacijos spyruokliniai čiužiniai.

Nepamirškite rinkdamiesi lovą atkreipti dėmesį ir į lovos groteles – medinės grotelių lentelės turi būti pritvirtintos pakankamai elastingai. Taip pat labai svarbus grotelių lentelių skaičius, jų turėtų būti 28 ir daugiau, o tarpai tarp jų vos 3-4 centimetrai. Tokiu būdų perimama dalis jūsų svorio ir sukuriamas komfortas kūnui – leidžiama įdubti dubeniui, prilaikomas juosmuo, padedama ištiesinti stuburą. Skaičiuojama, kad gerai pritaikytos grotelės iki 50 proc. pailgina čiužinio tarnavimo laiką.

Kokį čiužinį rinktis, kad būtų patogus

Kūno sudėjimas

Koki ciuzini rinktis patogiam mieguiŽmogaus kūno svoris – vienas pagrindinių kriterijų, pagal kurį renkamas čiužinys. Renkamas toks čiužinys, kad miegant nebūtų per kieta, bet ir kūnas per daug giliai neįdubtų, stuburas būtų tiesus.

Jeigu sveriate iki 60 kg, rinkitės minkštą čiužinį – toks bus patogiausias (jei kitaip nerekomendavo gydytojas). Jeigu Jūsų svoris tarp 60 ir 95 kg, reikėtų rinktis vidutinio kietumo pagrindą.
Sveriate 90 kg ar daugiau? Tokiu atveju geriausiai išsimiegoti leis kietas čiužinys. Jei ieškote kieto čiužinio, dėmesio verti produktai, užpildyti kokoso plaušu (kuo didesnis kokoso plaušo storis, tuo čiužinys yra kietesnis).

Visgi galimi ir kompromisai. Jeigu svarstyklės rodo 90 kg, tačiau nemėgstate pernelyg kieto pagrindo, galite atkreipti dėmesį į vidutinio kietumo čiužinius.

Asmenims, turintiems perteklinės kūno masės (viršsvorio), itin tinkami čiužiniai, kurių užpildui panaudotas lateksas (tinka tiek natūralus, tiek dirbtinis, tačiau, palyginti su natūraliu lateksu, dirbtinis yra kietesnis ir elastingesnis).

Specialios anatominės čiužinio zonos

Anatominės zonos suteikia visišką miego komfortą ir kūnas kuo geriau prisitaiko prie paties čiužinio. Didžioji dalis dabar gaminamų čiužinių turi 7 anatomines zonas. Labai svarbios yra pečių, juosmens ir dubens zonos. Pečių zona turi būti minkščiausia, kad petys tinkamai galėtų įgrimzti, juosmens zona turi būti tvirta, kad juosmuo būtų tinkamai prikeltas/atremtas , na o dubens zona turi būti nei per kieta nei per minkšta, kad dubuo įgrimztų per ne per giliai. Anatominės zonos palaiko stuburą teisingoje padėtyje, gulint tiek ant šono, tiek ant nugaros.

Kaip išsirinkti čiužinį – su spyruoklėmis ar be spyruoklių?

Dažnai domimasi, kokį čiužinį rinktis – spyruoklinį ar be spyruoklių. Modernios spyruoklių konstrukcijos suteikia nepriekaištingą patogumą.

Bonell spyruoklių sistema yra labiausiai paplitusi ir žinoma klasikinė spyruoklių sistema. Spyruoklės yra tvirtai tarpusavyje surištos, čiužinys greitai reaguoja į miegančiojo padėties pasikeitimą ir prilaiko kūną ten, kur labiausiai reikia.

Kišeninio spyruoklių bloko POCKET sistema – kiekviena čiužinio spyruoklė patalpinta į medžiaginę kišenę. Taip juda ne visas čiužinio paviršius, o tik ta vieta, kuriai tenka kūno svoris. Įvilktų spyruoklių sistema paremia kūną būtent ten, kur reikia. Ant tokio čiužinio greta miegantieji gali laisvai judėti nejudindami viso čiužinio ir nekliudydami vienas kitam. Sistema vertinama ir dėl tylumo bei patogumo. Įvilktų spyruoklių sistema yra geriausias pasirinkimas, kai norima tikrai kokybiškos lovos.

Multipocket (kišeninių) spyruoklių čiužiniai – tai spyruoklių sistema, kurios viename kvadratiniame metre yra spyruoklyčių daugiau nei Pocket tipo sistemose.

Kaip išsirinkti čiužinį be spyruoklių

Putų pagrindo čiužiniai puikiai prisitaiko prie kūno formų, yra elastingi ir atsparūs dulkių erkutėms, tačiau tokie gaminiai yra labai sunkūs, gali skleisti savitą kvapą, kuris išnyksta tik gerai išvėdinus.

Lateksiniai čiužiniai taip pat gali skleisti nemalonų kvapą, kuris, deja, gana sunkiai pašalinamas. Jei nusprendėte įsigyti šį gaminį,įsitikinkite ar yra specifinis kvapas, ar šis kvapas neerzins jūsų ir jūsų artimųjų. Nors šie čiužiniai gana brangūs, jie puikiai prisitaiko prie kūno formų, gerai praleidžia orą (puikiai tinka stipriai prakaituojantiems žmonėms) ir yra elastingi. Be to, jie atsparūs pelėsio ir dulkių erkučių atsiradimui, yra išskirtinai patvarūs ir ilgaamžiai.

Viskoelastiniai čiužiniai taip pat prisitaiko prie miegančiojo kūno formų, yra elastingi ir atsparūs dulkių erkučių atsiradimui, tačiau jie nepralaidūs orui, išlaikantys drėgmę ir sunkiai atstatantys išgulėtą formą. Be to, viskoelastiniai čiužiniai gali būti naudojami tik iš vienos pusės.

Pastaruoju metu vis didesnio klientų dėmesio sulaukia natūralūs čiužiniai. Tačiau, nors šie čiužiniai neturi jokių cheminių priedų ir į jų sudėtį neįeina metalai, vis dėlto dažniausiai juose lengvai veisiasi dulkių erkutės ir grybelis, atsiranda sunkiai pašalinamos išgulėjimo duobės.

Kaip išsirinkti čiužinio dangą

Plaunamas čiužinio užvalkalas protingiausias sprendimas. Jei esat alergiški patalynės erkutėms ar linkę gausiai prakaituoti naktį, geriausias būdas palaikyti higieniškas sąlygas miegamajame, tai čiužiniai su nusegamu užvalkalu.

Čiužinio struktūra

Jei ieškote naujo miego pagrindo, Jums pravartu žinoti, kuo skiriasi ortopediniai ir įprasti čiužiniai. Ortopediniai palaiko įprastą, natūralią stuburo padėtį, prisitaiko prie Jūsų kūno fizinių išlinkimų. Kokią padėtį Jūs pasirinktumėte, čiužinys neišsigulės, o kūno raumenys, sąnariai ir sausgyslės nebus įtempti ir suspausti. Jums miegant raumenys atsipalaiduos – pailsėsite itin gerai. Stuburas bus taisyklingoje padėtyje, taip pat suaktyvės medžiagų apykaita. Visa tai lemia ne tik puikų poilsį, bet ir leidžia sveikai gyventi.

Jeigu kamuoja nugaros skausmai ar kiti stuburo srities negalavimai, tuomet ortopediniai čiužiniai verti Jūsų dėmesio. Kita vertus, jeigu miegate ant įprasto čiužinio ir jaučiatės gerai, nėra būtinybės jį keisti. Tačiau tokiu atveju turite būti tikri, kad Jūsų čiužinys yra kokybiškas. Naudojantis nekokybišku galima pažeisti nugaros smegenis. Tokio „poilsio“ rezultatas gali pasibaigti sutrikusia kraujotaka, kuri ilgainiui lems ne tik prastą miego kokybę, bet ir įvairius skausmus.

Būtent ortopedinis čiužinys yra teigiama profilaktika gydyti skrandžio opai, skoliozei, hipertonijai, radikulitui, širdies ligoms ir kitiems negalavimams, kurie mažina gyvenimo trukmę. Rinkdamiesi tinkamą ortopedinį čiužinį Jūs investuojate ne tik į gerą nuotaiką. Pirmiausia tai investicija į savo sveikatą.

Kaip išsirinkti čiužinio užpildą

Lateksas yra gaminamas keliais būdais. Jis pasižymi elastingumu. Lateksas būna sintetinis arba natūralus. Natūralus lateksas yra minkštesnis už sintetinį bet trumpaamžiškesnis ir labiau bijo temperatūros ir drėgmės svyravimų, bei saulės šviesos. Dažnai natūralus lateksas maišomas su sintetiniu, kad išgauti optimalias medžiagos savybes. Medžiaga yra elastinga ir minkšta, neskleidžianti jokio garso, joje nesidaugina dulkių erkutės.

Natūralus lateksas – medžiaga, kuri gaminama iš įvairių medžių gumos, supūtinto specialiu būdu. Jis pritaikytas išlaikyti sunkius svorius, yra tvirtas, elastingas ir lankstus.

Dirbtinis lateksas – ekologiškas ir saugus lateksas, kuris palyginus su natūraliu lateksu yra labiau kietas ir elastingas. Tinkamas asmenims, turintiems perteklinę kūno masę (viršsvorį).

Viskoelastinė medžiaga yra itin elastinga medžiaga, reaguojanti į kūno šilumą ir to pasekoje minkštėjanti arba kietėjanti jos forma, kuri visuomet atsistato į pradinę būseną. Speciali viskoelastinės medžiagos gamybos technologija leidžia padaryti unikalią savybę – iš lėto reaguoti į svorį ir priimti naujas formas, sugerti didelę dalį inercinės energijos. Ji tobulai prisitaiko prie žmogaus kūno linijų ir temperatūros. Sumažina kūno apkrovą, pagerina kraujo apytaką ir medžiagų apykaitą.

Putų poliuretanas – pagrindinė medžiaga naudojama čiužinių gamyboje. Jis naudojamas čiužiniuose dėl minkštumo ir kitų naudingų savybių. Putų poliuretanas visiškai nealergizuoja, gerai praleidžia orą, yra naudingas sveikatai, nes yra nepalanki terpė dulkių erkutėms. Svarbu ir tai, kad šiuolaikinis putų poliuretanas, po to, kai yra išvėdinamas, neskleidžia kvapo ilguoju laikotarpiu ir nesugeria pašalinių kvapų.

R (paprastasis) poliuretanas – pati paprasčiausia putų poliuretano rūšis naudojama čiužinių gamybai. Paprasto poliuretano čiužiniai tarnauja iki penkerių metų.

HR poliuretanas – tai padidinto elastingumo putų poliuretanas pagal savo savybes arčiausiai latekso, tik skirtingai nei jis, HR poliuretanas kelis kartus geriau pralaidus orui. Dabartinė gamybos technologija užtikrina šaltųjų HR putų patikimumą ir iškelia jo galimybes į naujas aukštumas. Šaltųjų putų HR čiužiniai tarnauja iki septynerių metų.

Kokoso pluoštas. Iš kokoso plaušo pagamintas sluoksnis padaro čiužinį standesnį. Šios medžiagos labai svarbi savybė yra išskirtinis laidumas orui ir standumas. Kokoso plaušas pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl ilgą laiką išlieka tvirtas ir elastingas net esant didelei drėgmei. Kokoso plaušas čiužinius daro ypač tvirtus ir ilgaamžius. Jie pasižymi puikia ventiliacija, todėl ilsėtis ant čiužinio su kokoso užpildu nebūna per karšta. Kuo storesnis kokoso plaušo sluoksnis įdedamas į čiužinį, tuo gaminys tampa kietesnis.

Medvilnė – užpildas – presuota medvilnė, kuri puikiai praleidžia orą ir leidžia gerai jaustis miego metu.

Avies vilna – užpildas avies vilna, kuri pati sugeria ir atiduoda drėgmę, gerai šildo.

Parsivežę naują čiužinį, nesitikėkite, kad jau pirmą rytą nubusite žvalūs ir laimingi – prie naujo gaminio jūsų kūnui teks priprasti, o tai gali užtrukti daugiau nei savaitę.

Higienos ir ergonomiškumo tikslais, rekomenduojama senus čiužinius keisti kas 6-8 metus.

Patarimai 24

 

Straipsnis parengtas remiantis internetiniais šaltiniais: www.auraplus.eu, www.miegocentras.lt